Felmentette Trumpot a bíróság
A New York-i „hallgatási pénz”-üggyel akarták elérni, hogy Donald Trump elveszítse a választást, állítja a megválasztott elnök. A bíró sok kitartást kívánt Trumpnak második hivatali idejére.
A jelölt leszögezte: a bíróságoknak „nem az a feladatuk, hogy megoldjanak minden problémát vagy megjavítsanak minden helytelen dolgot a közéletben”.
Megkezdődött az amerikai alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság bírójelöltje, Amy Coney Barrett négynapos meghallgatása a szenátus igazságügyi bizottságában. A 48 éves Coney Barrett – akit kerületi fellebbviteli bírói posztjára is Donald Trump amerikai republikánus elnök nevezett ki – bevezető beszédében ismételten hitet amellett, hogy a bírák – és köztük a szövetségi legfelsőbb bírák – feladata nem a törvény szellemiségének értelmezése, hanem a törvény betűinek betartása.
Coney Barrett méltatta elhunyt elődjeit
Coney Barrett méltatta elhunyt elődjeit: Ruth Bader Ginsburg liberális bírót, akinek halála után jelölték őt, valamint a 2016-ban elhunyt Antonin Scalia, konzervatív főbírót, akit a mesterének nevezett. Hangsúlyozta, hogy a bíróságoknak „nem szabad megpróbálkozniuk” azzal, hogy politizáljanak, mert ez a kormányzat dolga. „A politikai döntéseket és a kormányzati értékeléseket a nép által megválasztott és a népnek felelősséggel tartozó politikai szerveknek kell meghozniuk. A közvéleménynek nem szabad elvárnia, hogy a bíróságok cselekedjenek így, és a bíróságoknak nem szabad megpróbálkozniuk ezzel” – fogalmazott Coney Barrett az előre elkészített és felolvasott nyilatkozatban.
A jelölt leszögezte:
a bíróságoknak „nem az a feladatuk, hogy megoldjanak minden problémát vagy megjavítsanak minden helytelen dolgot a közéletben”.
Lindsay Graham, dél-karolinai republikánus politikus, a szenátus igazságügyi bizottságának vezetője kifejtette, hogy bár a meghallgatás az elnökválasztáshoz időben közel esik, de nincs alkotmányos akadálya. Utalva a republikánusok és a demokrata párti politikusok közötti mély nézetkülönbségekre a kinevezés ügyében, leszögezte: „most valószínűleg nem arról lesz szó, hogy meggyőzzük egymást, hacsak nem történik valami drámai fejlemény”. Hozzáfűzte, hogy „ez egy hosszú és perlekedő hét lesz”.
A meghallgatás nyitó napjának délelőttjén a republikánus szenátorok hangsúlyosan szóltak arról a feltételezett demokrata párti lépésről, miszerint esetleges győzelmük esetén a demokraták „feltöltenék”, vagyis jelentős mértékben kibővítenék a szövetségi legfelsőbb bíróság létszámát demokrata párti bírákkal. Chuck Grassley, iowai republikánus szenátor ezt fenyegetésnek minősítette. John Cornyin texasi republikánus szenátor pedig úgy vélekedett, hogy egy ilyen lépéssel a demokraták az alkotmánybíróságot új törvényhozó testületté alakítanák át.
Veszélybe kerülhet az Obamacare?
A demokraták hétfőn arra összpontosítottak, hogy a konzervatív bírójelölt kinevezésével veszélybe kerülhet az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény, és ezzel amerikaiak millióinak egészsége. „Ennek a jelölésnek a tétje amerikaiak millióinak egészségbiztosítása” – jelentette ki Dianne Feinstein, kaliforniai szenátor, a bizottság rangidős demokrata párti politikusa.
Kamala Harris, kaliforniai szenátor, a demokraták alelnökjelöltje – aki a koronajárványra hivatkozva nem személyesen, hanem csak interneten vesz részt a meghallgatáson – „felelőtlenségnek” minősítette a szenátusi meghallgatást. Mint fogalmazott: a republikánus többség „nem vett tudomást a jóérzésű kérésről”, miszerint a meghallgatást el kellett volna halasztani. „Veszélybe sodorják” a kongresszus politikusait. Harris szerint „a szenátusnak inkább a családok megmentésével kellene foglalkoznia”.
Elemzők szerint Amy Coney Barrett kinevezésének tétje az, hogy konzervatív többségű lesz-e az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság.
(MTI)
Címlapkép: MTI/AP pool/Patrick Semansky